white book
17 marca 2024

Proszę Was nie pozwalajcie na zranienia

W życiu wielu z nas zdarza się, że pozwalamy innym ludziom na krzywdzenie nas emocjonalnie, fizycznie lub przekraczanie naszych granic. To zjawisko jest nie tylko fascynujące, ale również złożone i może mieć różne przyczyny. W tym artykule przyjrzymy się niektórym psychologicznym aspektom tego zjawiska i spróbujemy zrozumieć, dlaczego tak się dzieje. Powodów jest wiele, nasza indywidualność i różna historia powoduje, że podłożenie każdego jest osobiste. Jeśli widzimy, czujemy, że ktoś nas krzywdzi, ważne aby w odpowiedni sposób reagować. Każdy z nas ma prawo do bycia bezpiecznym! Każdy ma prawo do tego aby z powodu czyjegoś zachowania nie być źle traktowanym! Nie ważne czy jesteś mężczyzną czy kobietą czy dorosłym, czy dzieckiem, masz prawo do dobra a z drugiej zaś strony nie masz prawa krzywdzić innych! 

Jak już wspominałam wiele razy podłoże naszych zachowań lub ich braku może być różne i musimy indywidualnie je odkryć. Poniżej kilka powodów dlaczego pozwalamy aby nasza ralecja, związek nie był tym czym powinien być z definicji:

  • Niskie poczucie własnej wartości:

Jednym z głównych powodów, dla których pozwalamy innym krzywdzić nas i przekraczać nasze granice, jest niskie poczucie własnej wartości. Często mamy w sobie głęboko zakorzenione przekonanie, że nie zasługujemy na szacunek i miłość innych ludzi. W rezultacie tolerujemy złe traktowanie, bo wierzymy, że takie jest nasze miejsce.

  • Lęk przed odrzuceniem:

Innym czynnikiem, który może skłaniać nas do pozwolenia innym na krzywdzenie nas, jest lęk przed odrzuceniem. Boimy się, że jeśli stanowczo staniemy w obronie swoich granic, stracimy relacje z innymi ludźmi. Przez to unikamy konfliktów i godzimy się na złe traktowanie, aby utrzymać związek z osobą, która nas krzywdzi.

3. Przyzwyczajenie:
Często pozwalamy innym krzywdzić nas i przekraczać nasze granice, ponieważ jesteśmy przyzwyczajeni do takiego traktowania. Może to wynikać z dzieciństwa, gdy byliśmy poddawani przemocy lub niezdrowym relacjom. W rezultacie internalizujemy to zachowanie i traktujemy je jako normę.

  • Nadmierna empatia:

Czasami pozwalamy innym ludziom krzywdzić nas i przekraczać nasze granice ze względu na nadmierną empatię. Może nam zależeć na innych ludziach i nie chcemy ich zranić ani zrazić. Dlatego tolerujemy złe traktowanie, aby utrzymać harmonię i uniknąć konfliktu.

  • Brak umiejętności asertywności:

Niekiedy pozwalamy innym przekraczać nasze granice, ponieważ brakuje nam umiejętności asertywności. Nie potrafimy wyrazić swoich potrzeb, stanowczo powiedzieć "nie" lub obronić swoje granice. W rezultacie jesteśmy podatni na wykorzystywanie przez innych.

Dlaczego nie potrafimy myśleć i decydować aby nie dotykała nas krzywda :

  • Przekonanie o braku zasługiwania na szacunek: Kiedy mamy niskie poczucie własnej wartości, wierzymy głęboko, że nie zasługujemy na szacunek, miłość i dobre traktowanie. Możemy uważać siebie za gorszych od innych ludzi i wewnętrznie akceptować, że jesteśmy obiektem złego traktowania. W rezultacie, pozwalamy innym ludziom krzywdzić nas, ponieważ zgadzamy się z przekonaniem, że taka jest nasza "wartość".
  • Pragnienie zaakceptowania i miłości: Ludzie z niskim poczuciem własnej wartości często desperacko pragną zaakceptowania i miłości innych. Boją się odrzucenia i izolacji społecznej. Dlatego, nawet jeśli są krzywdzeni lub ich granice są przekraczane, będą to tolerować, aby utrzymać relacje i uniknąć odrzutu. Mogą mieć wrażenie, że jeśli stawią opór, to stracą jedyną formę miłości i akceptacji, której dostąpili.
  • Przekonanie o braku wartościowych alternatyw: Osoby o niskim poczuciu własnej wartości mogą wierzyć, że nie mają innych opcji niż pozostanie w destrukcyjnych relacjach. Mogą uważać, że nie są zdolne do znalezienia lepszych partnerów lub relacji, które byłyby bardziej zdrowe i szanujące ich granice. To przekonanie może utrzymywać ich w toksycznych związkach, ponieważ boją się, że opuszczenie takiej relacji oznaczałoby dla nich samotność i jeszcze większą niską wartość.
  • Brak umiejętności rozpoznawania toksycznych zachowań: Niskie poczucie własnej wartości może prowadzić do trudności w rozpoznawaniu toksycznych zachowań innych ludzi i zdolności do określenia granic. Możemy nie zdawać sobie sprawy, że jesteśmy krzywdzeni lub że nasze granice są przekraczane, ponieważ nie jesteśmy pewni, co powinniśmy oczekiwać od innych. Możemy postrzegać takie zachowanie jako normalne i akceptowalne, nawet jeśli w rzeczywistości jest ono szkodliwe.

Odnalezienie odpowiedzi dlaczego pozwala nam rozpocząć drogę do zmiany. Zmiany, w której pozwalamy sobie na bycie człowiekiem, na szacunek, na miłość i empatię.

Warto być dobrym człowiekiem dla siebie oraz dla innych.

Magda 

 

 

 

 

 

 

Artykuły z tej kategorii

26 października 2024
05 października 2024


​​​​​​​