white book
12 lutego 2024

Narcystyczna osobowość naszych czasów

 Osobowość narcystyczna tworzy się w wyniku różnych czynników psychologicznych, takich jak:

- Nieprawidłowe więzi z rodzicami w dzieciństwie. Osoby z osobowością narcystyczną mogły doświadczać zbyt dużego lub zbyt małego wsparcia ze strony rodziców, co wpłynęło na ich poczucie własnej wartości i zdolność do nawiązywania relacji. Rodzice mogli być zbyt krytyczni, nadopiekuńczy, niedostępni emocjonalnie lub nadmiernie chwalić dziecko za jego osiągnięcia.
- Niedostosowanie społeczne w okresie dorastania. Osoby z osobowością narcystyczną mogły mieć trudności w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami, być odrzucane, wyśmiewane lub izolowane. Mogły też być nadmiernie podziwiane lub podążać za wzorcami narcystycznymi, takimi jak celebryci czy bohaterowie fikcyjni.
- Traumatyczne lub stresujące doświadczenia w życiu dorosłym. Osoby z osobowością narcystyczną mogły przeżyć sytuacje, które zagroziły ich poczuciu własnej wartości, takie jak porażki, straty, upokorzenia czy zdrady. Mogły też odnieść sukcesy, które umocniły ich poczucie wyjątkowości i lepszości nad innymi.
Związek z osobą o osobowości narcystycznej jest zły, ponieważ taka osoba skupia się na własnych potrzebach, pragnieniach i osiągnięciach, ignorując te swojego partnera. Osoba narcystyczna nie wykazuje empatii w związku. Może to prowadzić do tego, że partner czuje się niedosłyszany, niewspierany i emocjonalnie odłączony. Osoba narcystyczna często krytykuje, manipuluje i kłamie swojego partnera, aby zaspokoić swoją głęboką potrzebę uznania. Osoba narcystyczna może również kontrolować zachowanie i wybory swojego partnera, nie pozwalając mu na bycie sobą.

Konsekwencje emocjonalne bycia w związku z osobą narcystyczną mogą być bardzo poważne. Partner może cierpieć na niską samoocenę, ataki paniki i zaburzenia psychiczne, takie jak lęk i depresja. Partner może również stracić poczucie własnej wartości, tożsamości i celu życia. Partner może mieć trudności z nawiązywaniem i utrzymywaniem zdrowych relacji z innymi ludźmi. Partner może również doświadczać stresu pourazowego i traumy.

  • Narcyzm w relacjach:

    • Osoby narcystyczne charakteryzują się samouwielbieniem, potrzebą bycia w centrum uwagi i przekonaniem o własnej wyjątkowości.
    • Brak empatii: Osoby te mają trudności z empatią i zrozumieniem uczuć innych. Ich skoncentrowanie na sobie utrudnia budowanie zdrowych relacji.
    • Radykalizm
    • Wrogość wobec krytyki 
    • Zawłaszczanie uwagi 
    • Oczekiwanie podziwu i adoracji

Używając języka psychologicznego, można powiedzieć, że związek z osobą o osobowości narcystycznej jest formą nadużycia psychicznego. 

  • Konsekwencje emocjonalne dla partnera:

    • Niedosyt emocjonalny: Partner osoby narcystycznej często doświadcza niedosytu emocjonalnego. Narcyz skupia się na własnych potrzebach, a partner może czuć się zaniedbany.
    • Manipulacja i kontrola: Narcyz stosuje różne techniki manipulacyjne, takie jak gaslighting (wprowadzanie w błąd), krytykaizolacja od rodziny i przyjaciół. To prowadzi do emocjonalnego wyczerpania.
    • Niskie poczucie własnej wartości: Partner narcyza często odczuwa bezsensowność i brak miłości. Ich potrzeby są zepchnięte na drugi plan.
  • Symptomy związku z narcyzem:

    • Asymetria: W związku z narcyzem brakuje symetrii. To prowadzi do frustracji, złości i poczucia nadużycia.
    • Kontrola: Narcyz dąży do kontroli nad partnerem, co może prowadzić do przemocy psychicznej i ekonomicznej.

 

Pamiętajmy, że przemoc to nie tylko ból fizyczny. Ból psychiczny może okazać się silniejszy a jego skutki mogą prowadzić do bardzo złych konsekwencji i nieodwracalnych zmian w naszym zachowaniu i postrzeganiu nas samych. By wyjść z relacji toksycznej trzeba wzmocnić własne bezpieczeństwo oraz poczucie sprawczości. Lęk przed samotnością nie może nas ograniczać i hamować. 

Zachęcam Was do walki o swoje prawdziwe szczęście 

 

 

 

 

 

 

Artykuły z tej kategorii

02 kwietnia 2025
26 października 2024


​​​​​​​