couple leaning on wall
08 stycznia 2024

Jak dobrać rodzaj terapii odpowiedniej dla siebie

Przychodzi moment w naszym życiu kiedy postanawiamy sięgnąć po pomoc. Nie możemy poradzić sobie z emocjami lub uczuciami, nie potrafimy wprowadzić zmiany, boimy się podejmowania decyzji lub towarzyszy nam lęk. Czasami dotyczy to naszego życia prywatnego lub związku, niekiedy jest to związane z naszym życiem zawodowym. Jak odpowiednio przygotować się do takiej pomocy?

Zaczynając od początku. Zastanów się na czym Ci zależy lub co chcesz zmienić. Czasami potrzebujesz wsparcia. Niezależnie jaki jest powód ważna jest twoja motywacja. Chcę abyś wiedział ( człowieku niezależnie od płci czy wieku), że to Ty jesteś sprawcą zmian w swoich życiu. Niekiedy zdarza się, że korzystamy z pomocy fachowej pod namową lub nawet przymusem osób, które nas otaczają. W niektórych przypadkach to dobry krok, ponieważ ciężko nam jest być obiektywnymi w przypadku nas samych. Pamiętaj jednak, że to Ty wchodzisz do gabinetu, Ty opowiadasz o sobie i Swoim życiu. W obecnych czasach mamy wiele możliwości. Dziedzina nauki jaką jest psychologia pozwala nam wybrać nurt jaki jest dla nas odpowiedni lub wskazany.

Psycholog to człowiek, który posiada wiedze psychologiczną. Zajmuje się badaniem zachowań oraz procesów psychicznych.

Psychoterapeuta to człowiek, który prowadzi psychoterapie, która ma na celu uzyskanie satysfakcji z życia oraz wyeliminowanie zaburzeń.

Terapeuta jego głównym celem jest poprawa jakości życia pacjenta poprzez rozwijanie zdrowych strategii radzenia sobie i eliminowanie negatywnych wzorców zachowań.

Psychiatra to osoba, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń psychicznych oraz chorób psychicznych. Jako jedyny leczy z farmakologicznego punktu widzenia ( może wystawić zwolnienie oraz przepisać leki).

Jedno nie wyklucza drugiego. Możesz uczęszczać na terapię i korzystać z pomocy psychiatry. 

Postępowanie jest indywidualne i zależy od Ciebie lub od Twojego specjalisty.

Według mnie, zanim poddasz się terapii, zapoznaj się z jej zasadami i wybierz taką, która będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia. 

Mamy kilka głównych nurtów terapii. Poniżej postaram się przybliżyć Tobie czym się odznaczają.

Psychoterapia poznawczo-behawioralna

W tej terapii specjalista stara się zdiagnozować problem pacjenta. Koncentruje się na analizie i korekcie niezdrowych wzorców zachowań i myślowych. Terapia ta zakłada, że niezdrowe  myśli i emocje prowadzą do tożsamych zachowań.

Psychoterapia psychodynamiczna i psychoanalityczna

Terapia ta bada nieświadome konflikty z dzieciństwa oraz ich ewentualne następstwa. Terapeuta ma za zadanie wyciągnąć z przeszłości nieświadome mechanizmy działania. 

Psychoterapia systemowa

Uwzględnia wpływ środowiska i relacji na problem i poszukuje rozwiązań w ramach systemu rodzinnego i społecznego.

Terapia humanistyczna 

Zakłada, że każdy człowiek dąży do samorealizacji i ma naturalna zdolność do samouzdrawiania.

Terapia Gestalt

Skupia się na teraźniejszości. Najczęściej jest stosowana w przypadkach kiedy pacjent czuje się "odłączony" od siebie i chce pracować nad samoświadomością.

Logoterapia

Polecana osobą poszukujących sensu życia. Swoje korzenie ma w filozofii egzystencjonalnej, skupia sie na zrozumieniu ludzkiej natury.

Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach (TSR)

To jedyna terapia, w której postęp widać już po 1 sesji. Terapeuta skupia się jedynie na tym co jest ważne dla klienta. W terapii tej to pacjent jest specjalista i znawca swojego życia a terapeuta jest jedynie wsparciem w realizacji celów i postanowień czy zmian. Praca terapeutyczna osadzona jest głównie w teraźniejszości i przyszłości, do przeszłości zaś sięga tylko w określonych i potrzebnych przypadkach. Praca opiera się na zasobach klienta, którymi osiąga zamierzony efekt. 

Pamiętajmy, że w całym procesie najważniejsza jest zbudowanie odpowiedniej relacji między terapeutą a klientem. Już na pierwszym spotkaniu, przy pierwszej rozmowie poznajemy człowieka, któremu chcemy powiedzieć o sobie i swoim wnętrzu. Zastanówmy się więc czy będziemy w stanie mu zaufać. Czy sposób w jaki z nami rozmawia odpowiada nam. Czy jego temperament i powierzchowność nam odpowiada. Czy chcemy aby była to kobieta czy mężczyzna. Porozmawiajmy jak prowadzi terapię ze swoimi klientami. Nie zapominajmy, że psychoterapeuta to też człowiek, posiada więc określone cechy. Wszystkie te czynniki będą miały wpływ na to jak będzie przebiegać nasza praca nad zmianą. Ważne abyś czuł się komfortowo i swobodnie. Według mnie najlepiej jest "dać sobie" dwa lub trzy spotkania i wtedy podjąć decyzję. Jeśli terapeuta nie pasuje do Twoich oczekiwań , nie przejmuj się. To zupełnie normalne, że czasami nie ma chemii między ludźmi ze względu na różnice osobowościowe. Oczywiście przedstaw terapeucie swoją decyzję i nie obawiaj się, że poczuje się urażony czy obrazi się. Jeśli nie masz w sobie siły aby zakomunikować to, w takim przypadku też nic się nie dzieje złego. Terapeuta to profesjonalista.

Początki zawsze są trudne ale warto walczyć i pracować nad swoim szczęściem i zadowoleniem!

Jeśli masz jakieś pytania, pisz śmiało. Ja też uczestniczyłam w terapii i z chęcią Ci pomogę w Twojej.

Powodzenia Magdalena 

 

 

 

 

 

 

 

Artykuły z tej kategorii

02 kwietnia 2025
26 października 2024


​​​​​​​