couple leaning on wall
23 stycznia 2024

Czy wiesz jak możesz sobie pomóc zimą ?

 

To, co jemy, ma znaczący wpływ na nasze zdrowie psychiczne i samopoczucie. Niektóre składniki odżywcze są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu i produkcji neurohormonów, które regulują nasz nastrój. Inne mogą mieć negatywny wpływ na naszą równowagę emocjonalną i stan zapalny w organizmie. Jak więc zbilansować dietę, aby wspomóc naszą psychikę?

Po pierwsze, warto zadbać o dostarczenie odpowiedniej ilości białka, które jest źródłem aminokwasów niezbędnych dla syntezy neurohormonów. Do najważniejszych z nich należą **tryptofan** i **tyrozyna**. Tryptofan jest prekursorem serotoniny, nazywanej hormonem szczęścia, która odpowiada za spokój, relaks i zadowolenie. Tyrozyna jest prekursorem dopaminy, która stymuluje motywację, radość i chęć do działania. Źródłami tryptofanu są m.in. sery żółte, ryby, pestki dyni, nasiona słonecznika i kakao. Źródłami tyrozyny są m.in. mleko i jego przetwory, jaja, pestki, nasiona, strączki, ryby i mięso.

Po drugie, należy unikać nadmiernego spożycia cukru i przetworzonej żywności, która może zaburzać gospodarkę insulinową i powodować wahania poziomu glukozy we krwi. To z kolei może prowadzić do zmian nastroju, zmęczenia i podenerwowania. Ponadto, cukier i przetworzona żywność mogą sprzyjać stanom zapalnym w organizmie, które są związane z ryzykiem depresji i zaburzeń nastroju.

Po trzecie, warto zadbać o zdrową florę bakteryjną jelit, która ma wpływ na produkcję neurohormonów i komunikację między jelitami a mózgiem. Aby to zrobić, należy spożywać produkty zawierające probiotyki (np. jogurt naturalny, kefir, kiszonki) i prebiotyki (np. błonnik pokarmowy z warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych).Po czwarte, należy dostarczać organizmowi witamin i minerałów niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Do najważniejszych z nich należą **witaminy z grupy B**, **witamina C**, **magnez** i **kwasy tłuszczowe omega-3**. Witaminy z grupy B uczestniczą w produkcji neurohormonów i wspomagają funkcje poznawcze. Witamina C pomaga w walce ze stresem oksydacyjnym i poprawia odporność. Magnez pomaga w regulacji reakcji nerwowych i łagodzi stres i lęk. Kwasy tłuszczowe omega-3 mają działanie przeciwzapalne i korzystnie wpływają na strukturę i funkcjonowanie mózgu.

Podsumowując, dieta ma istotny wpływ na nastrój i zdrowie psychiczne. Aby je poprawić, należy spożywać więcej białka, warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, zdrowych tłuszczów i probiotyków. Należy również ograniczać cukier, przetworzoną żywność i kofeinę. W ten sposób można zapewnić organizmowi niezbędne składniki odżywcze i wspomóc produkcję neurohormonów odpowiedzialnych za nasze emocje.

 

 

 

 

 

 

Artykuły z tej kategorii

02 kwietnia 2025
26 października 2024


​​​​​​​