Winowajcą w takich przypadkach jest nałogowa regulacja emocji. Brzmi to dziwnie ale kiedy zadamy sobie pytanie po co pijemy lub po co palimy? Przecież jeśli wykonujemy to codziennie lub kilka razy dziennie to znaczy, że to nie exploring tylko coś co nam pomaga, potrzebujemy tego, czujemy się lepiej, przyjemniej, jesteśmy bardziej pewni siebie lub bardziej rozluźnieni. Sex w nałogu. temat tabu ale również to emocje, które nie są dla nas widoczne. Przekonani jesteśmy często, że to potrzeba przyjemności. Nie spodziewamy się nawet, że ważnym aspektem w tym przypadku jest napięcie i brak sposobu innego niż sex aby je rozładować. Spójrz teraz jakie to podobne do picia alkoholu lun zażywania narkotyków.
Nałogowa regulacja emocji to mechanizm, który polega na używaniu substancji psychoaktywnych lub innych zachowań uzależniających, aby zmieniać lub unikać nieprzyjemnych stanów emocjonalnych. Dodam dla utrudnienia, że odnalezienie tych emocji jest niezmiernie trudne dla niektórych. "Pije bo lubię . Nic się nie dzieje". Osoby, które stosują ten mechanizm, mają trudności z radzeniem sobie ze swoimi uczuciami w zdrowy sposób i szukają ulgi w alkoholu, narkotykach, hazardzie czy zaburzeniach odżywiania. Nałogowa regulacja emocji może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, społecznych i psychicznych.
Nałogowa regulacja emocji jest jednym z trzech mechanizmów uzależnienia (obok mechanizmu rozpraszania i rozdwajania "Ja" oraz mechanizmu iluzji i zaprzeczania) w psycho-bio-społecznym modelu uzależnienia od alkoholu. Według tego modelu, osoby uzależnione od alkoholu mają zaburzoną strukturę osobowości, która składa się z trzech części: "Ja" realnego, "Ja" idealnego i "Ja" alkoholowego. "Ja" realne jest słabe i niezintegrowane, "Ja" idealne jest nadmiernie wygórowane i nierealistyczne, a "Ja" alkoholowe jest fałszywym obrazem siebie, który pojawia się pod wpływem alkoholu. Osoby uzależnione od alkoholu używają go jako środka do ucieczki od "Ja" realnego i zbliżenia się do "Ja" idealnego.
Nałogowa regulacja emocji jest również związana z innymi rodzajami uzależnień, takimi jak narkotyki czy zaburzenia odżywiania. Osoby uzależnione od narkotyków często używają ich, aby zmniejszyć napięcie, lęk, smutek lub poczucie winy. Osoby z zaburzeniami odżywiania mogą stosować nadmierne jedzenie, głodzenie się lub wymioty, aby kontrolować swoje emocje i poczucie własnej wartości. W obu przypadkach, substancje lub zachowania stają się sposobem na radzenie sobie z negatywnymi uczuciami i unikanie konfrontacji z rzeczywistością. Ten mechanizm wykorzystywany jest w dużej mierze przez osoby w okresie dorastania. Presja rodziców, społeczeństwa jest tak duża, że potrzebują wsparcia.
Nałogowa regulacja emocji jest szkodliwa zarówno dla ciała, jak i dla umysłu. Substancje psychoaktywne mogą powodować uszkodzenia organów wewnętrznych, zaburzenia neurologiczne, uzależnienie fizyczne i psychiczne oraz ryzyko przedawkowania. Zaburzenia odżywiania mogą prowadzić do niedożywienia, anemii, osteoporozy, problemów z sercem i nerek oraz śmierci. Ponadto, nałogowa regulacja emocji utrudnia rozwój zdrowych umiejętności radzenia sobie ze stresem i negatywnymi emocjami. Osoby uzależnione mają tendencję do izolowania się od innych ludzi, unikania pomocy i wsparcia oraz zaprzeczania swoim problemom . Nałogowa regulacja emocji uniemożliwia im również poznawanie siebie i swoich prawdziwych potrzeb.
Nałogowa regulacja emocji nie jest skutecznym ani bezpiecznym sposobem na radzenie sobie z własnymi uczuciami. Aby wyjść z nałogu i poprawić jakość życia, osoby uzależnione muszą nauczyć się akceptować i wyrażać swoje emocje w zdrowy sposób. Poznać je i nauczyć się nowych sposobów na reagowanie. Ważna w tym przypadku jest profesjonalna pomoc terapeutyczna oraz wsparcie rodziny i przyjaciół. Terapia uzależnień może pomóc im zrozumieć przyczyny i konsekwencje swojego zachowania, zmienić swoje przekonania i postawy, rozwiązać swoje problemy osobiste i społeczne oraz znaleźć alternatywne sposoby na radzenie sobie ze stresem i emocjami . Terapia uzależnień może być również uzupełniona przez inne formy pomocy, takie jak leczenie farmakologiczne, grupy wsparcia, terapia rodzinna czy zajęcia zainteresowań . Ważne jest, aby osoby uzależnione podjęły decyzję o zmianie swojego życia i poddały się leczeniu z własnej woli.
To niezwykle fascynujące jak działa człowiek. Każdego dnia dowiadujemy się czegoś nowego często trudnego.
Zachęcam do autorefleksji
Pozdrawiam Magda